niedziela, 12 kwietnia 2015

Stosy i stosiska - co czyłam, czytam i będę czytać...

Jak możecie zauważyć - ostatni post - recenzja książki Magdaleny Kawki - pojawił się już trzy tygodnie temu. Podczas tej małej przerwy od systematycznego i regularnego publikowania moich opinii dzieliłam czas pomiędzy przygotowania przedświąteczne i zbieranie i wstępne opracowywanie materiałów do pracy rocznej z historii literatury. W pierwszym przypadku w ruch poszły ściereczki i odkurzacz, a w drugim - wszelkie zakreślacze, samoprzylepne karteczki i notatniki. O dziwo udało mi się skutecznie łączyć te dwa skrajne działania. 

Święta były dla mnie czasem zdecydowanie czasem odpoczynku i wielu przemyśleń na wielu płaszczyznach. Tak jak co roku nie obyło się bez uczestnictwa w Triduum, smacznego Wielkanocnego śniadania i spotkań rodzinnych. Nie będę składać Wam życzeń już po Wielkanocy, ale mam nadzieję, że święto Zmartwychwstania Chrystusa było jak najbardziej pozytywnym czasem pod każdym względem. 

Dziś jeszcze nie pojawi się recenzja, choć kilka czeka napisanych. Postanowiłam, że pokażę Wam jakie książki królują w ostatnim czasie na moim biurku, co czytam do poduszki, a co w czasie podróży pociągiem oraz jakie pozycje zasiliły moją biblioteczkę w ciągu ostatnich miesięcy. No to zaczynajmy przegląd stosów!

STOS I - książki do pracy rocznej.


Od dołu:

1. Janusz Pelc "Jan Kochanowski. Szczyt renesansu w literaturze polskiej";
2. "Jan Kochanowski. Twórczość i recepcja" pod red. Zbigniewa Jerzego Nowaka, t. 1;
3. Kwiryna Ziemba "Jan Kochanowski jako poeta egzystencjalny";
4. Jadwiga Kotarska "Theatrum mundi. Ze studiów nad poezją staropolską";
5. Jan Kochanowski "Fraszki. Dramaty. Pieśni" oprac. Julian Krzyżanowski;
6. Wiktor Weintraub " Rzecz czarnoleska";
7. Jan Kochanowski "Fraszki" oprac. Janusz Pelc.

STOS II - lektury z historii literatury.

1. "Staropolska poezja ziemiańska";
2. "Poeci polskiego baroku" t. 1 - a wśród nich m.in Daniel Naborowski, Krzysztof Opaliński, Szymon Zimorowicz, Hieronim Morsztyn i wielu innych;
3. Piotr Skarga "Kazania sejmowe";
4. Jan Andrzej Morsztyn "Wybór poezji". 
STOS III - pozycje biblioteczne.

1. Magda Omilianowicz "Pod podszewką świata" - pozycja, którą czytałam przed spotkaniem autorskim z reporterką. Niestety z powodu choroby nie udało mi się na nie dotrzeć. Ale książka... dziś nic nie zdradzę - więcej dowiecie się w jej recenzji.
2. Katarzyna Zyskowska-Ignaciak "Ty jesteś moje imię" - nie mogłam się nie skusić, gdy dojrzałam ją na półce.
3. Katarzyna Ryrych "Wyspa mojej siostry" - moje prywatne wyzwanie z publikacjami laureatów konkursu literackiego im. Astrid Lindgren.
4. Marcin Szczygielski "Czarny młyn" - Grand prix w II edycji wyżej wspomnianego konkursu.
5. Paweł Huelle "Weiser Dawidek" - lektura na zajęcia z poetyki, którą Pani bibliotekarka niesamowicie mi zachwalała.
6. Tadeusz Konwicki "Bohiń" - kolejna pozycja na zajęcia z poetyki. Jestem w trakcie jej czytania.
7. Michał Choromański "Zazdrość i medycyna" - trzecia z książek na poetykę. 

STOS IV - egzemplarze recenzenckie.

1. Michał Mazurek "Bałkany zebrane z asfaltu" - egzemplarz przedpremierowy. Zbliżam się do "ostatniej prostej" w tej pozycji, więc spodziewajcie się niebawem jej recenzji;
2. Łucja Gorzkowicz "Perełka" - pozycja z zakresu literatury dziecięcej;
3. Sue Monk Kidd "Sekretne życie pszczół" - mogłabym napisać najlepsza książka pod słońcem, ale i to byłoby zbyt miało. [recenzja];4. Diane Chamberlain "Milcząca siostra" - zachwyt nad prozą Chamberlain trwa i trwa... [recenzja];
5. Martyna Krzyżostaniak "Niefortunne szczęście. Pod groźbą miłości" - debiut pisarski dziewczyny z moich okolic, który od dawna chciałam przeczytać.
6. Bonia Wit "Nie zabija się czarnego kota" - intrygująca fabuła no i... czarny kot.

STOS V - Nabytki z kilku miesięcy.


1. Małgorzata Musierowicz "Kwiat kalafiora" - kupiona okazyjnie na Targach książek dla dzieci i młodzieży w Poznaniu;
2. Małgorzata Musierowicz "Czarna polewka" - jw.;
3. Diane Chamberlain "Tajemnica Noelle" - zakup za nieco ponad 6 zł (!) na Czytam.pl
4. Joanna Opiat-Bojarska "Koneser" - nagroda w konkursie zorganizowanym przez Zbrodnicze Siostrzyczki;
5.  Joanna Opiat-Bojarska "Zaufaj mi, Anno" - kupiona zaraz po premierze, nadal czeka na "swój czas";
6. Magdalena Witkiewicz "Pierwsza na liście" - kupiona przed spotkaniem autorski w Poznaniu. Nie udało mi się jeszcze jej przeczytać, bo książkę w pierwszej kolejności skradła mama, która uwielbia prozę Pani Witkiewicz.
7. Anna Onichimowska "Najwyższa góra świata" - efekt częstego przeszukiwania okazji na portalu OLX.pl
8. Barbara Kosmowska "Buba" - nie mogłam sobie podarować, by nie kupić tej świetnej pozycji dla młodzieży przed spotkaniem z Panią Kosmowską.
9. Marta Fox " Do rana daleko" - kolejny zakup przed Targami książek w Poznaniu.

NAJWIĘKSZA RADOŚĆ KSIĄŻKOHOLIKA.

Jeszcze pod koniec roku udało mi się dokonać najlepszego zakupu od lat. Dość długo poszukiwałam książki "Poznań Borejków" Spacer z bohaterami powieści Małgorzaty Musierowicz" autorstwa Kingi Czachowskiej, Doroty Szczerby. Zarówno w księgarniach stacjonarnych, jak i internetowych, była ona niedostępna. Ostatnia nadzieja pozostawała w antykwariatach, ale i tu poszukiwania okazywały się niesatysfakcjonujące. Jedyny egzemplarz, jaki udało mi się wtedy znaleźć, kosztował 110 zł! (a tego mój portfel by nie zniósł). Niezrażona tym niepowodzeniem postanowiłam napisać do Media Rodziny, ale i w tym przypadku nie doświadczyłam sukcesu - wznowienie pozycji nie jest planowane, a wydawca nie posiada żadnego egzemplarza. Zachęcali jednak by szukać. Z co raz mniejszą wiarą w odnalezienie chętnego na odsprzedanie pozycji, wysłałam kilkanaście wiadomości na portalu lubimyczytać.pl w nadziei, że ktoś zdecyduje się rozstać ze swoim tomiszczem. Po bodaj dwunastu negatywnych odpowiedziach nie spodziewałam się, że zobaczę słowo "TAK". Nie wyobrażacie sobie tej radości, kiedy po kilkunastu miesiącach poszukiwań w końcu znalazłam osobę chętną odsprzedać książkę. I do tego w całkiem okazyjnej cenie.

Na dziś to już wszystko. Mam nadzieję, że w ciągu tygodnia opublikować choć jedną z planowanych recenzji, a po skończeniu pracy rocznej - napisać o bieżących lekturach. Trzymajcie za mnie kciuki! :)

10 komentarzy:

 1. Nawet nie wiesz jak bardzo Ci zazdroszczę "Sekretnego życia pszczół"

  OdpowiedzUsuń
 2. Zazdroszczę "Sekretnego życia"!
  U mnie też dzisiaj pojawił się stos z nabytkami :P Jeśli masz ochotę, zapraszam na www.maialis.pl

  OdpowiedzUsuń
 3. Te dwa pierwsze stosy przypomniały mi czasy moich studiów;) "Ty jesteś moje imię" to genialna książka:) Dorze zrobiłaś, że wzięłaś ją z półki:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam jedynie ,,Pierwszą na liście" i polecam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Chętnie przeczytam Twoją recenzję "Milczącej siostry", u mnie już leży na półce w kolejce do przeczytania :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Te tomiszcza do pracy rocznej i historii literatury wyglądają trochę onieśmielająco! Jestem ciekawa "Nie zabija się czarnego kota", więc czekam na recenzję! :)

  OdpowiedzUsuń
 7. O, widzę, że masz "Pierwszą na liscie" :) Niedługo będę ją czytała.

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam małe pytanko, czy wiesz może gdzie można by zdobyć właśnie "Theatrum Mundi" Kotarskiej? Bo jest mi ta książka, nie ukrywam, bardzo potrzebna, a nie mogę jej nigdzie znaleźć

  OdpowiedzUsuń

Mały ślad po Tobie = Wielki uśmiech na mojej buzi ;)