środa, 9 grudnia 2015

Czytelnicze wspomnienia - konkurs "Mól książkowy"

[źródło]
Przed laty dwukrotnie miałam okazję uczestniczyć we wspaniałym konkursie czytelniczym w mojej okolicy. Pamiętam pierwsze podekscytowanie oraz ambitną lekturę pozycji z listy i sporządzanie notatek po ich ukończeniu. Później pojawiły się jeszcze większe emocje, kiedy zakwalifikowałam się do etapu finałowego w Murowanej Goślinie. Starsi stażem czytelnicy mojego bloga być może pamiętają i wiedzą, o czym piszę. Tym jednak, którzy słyszą o wydarzeniu po raz pierwszy, zaraz wszystko opowiem dokładnie.

Od kilkunastu lat Gimnazjum nr 1 im. Hipolita Cegielskiego w Murowanej Goślinie (woj. wielkopolskie) organizuje konkurs czytelniczy „Mól książkowy skierowany docelowo do młodzieży. Podstawowym założeniem jest propagowanie czytelnictwa wśród wspomnianej grupy wiekowej, która nie zawsze chętnie chwyta za opasłe tomiska. Młodym ludziom zostaje powierzone rozwiązanie tekstu pisemnego sprawdzającego wiedzę z zakresu przeczytanych lektur. Te, spisane na liście, wyznaczone na kilka miesięcy wcześniej zostają opublikowane na stronie wspomnianej placówki. W maju trzy najlepsze osoby wyłonione w eliminacjach szkolnych uczestniczą w etapie finałowym. Wydarzeniu towarzyszy nie tylko niesamowita atmosfera, ale również spotkanie autorskie. Rokrocznie szkoła w Murowanej Goślinie zaprasza pisarza, artystę, osobę związaną ze światem literatury. Dotychczas uczniowie mieli okazję poznać m.in.: przedstawicielki Wydawnictwa Media Rodzina, aktora Sebastiana  Greka, poetkę Łucję Danielewską oraz pisarzy: Barbarę Kosmowską, Ewę Nowacką, Karolinę Małgorzatę Piekarską, Olgę Rudnicką oraz Małgorzatę Gutowską Adamczyk. Sympatycy konkursu wysunęli nawet tezę, że Murowana Goślina jest stolicą czytelnictwa w Wielkopolsce :) Więcej o historii "Mola książkowego" możecie przeczytać TUTAJ.
 
Dlaczego piszę po latach o konkursie dla gimnazjalistów? Moja najmłodsza siostra niedawno rozpoczęła naukę w gimnazjum. Postanowiła, że koniecznie spróbuje swoich sił. Nie wiem czy zmotywował ją mój zachwyt niezwykłymi lekturami oraz aulą szkoły, w której wszystko jest organizowane, czy towarzyszące konkursowi spotkanie autorskie. Niemniej buzia uśmiecha mi się na wspomnienie tamtych chwil. Wtedy, przed laty poznałam mnóstwo niesamowitych autorów i wzięłam udział w pierwszych spotkaniach z pisarzami Ewą Nowak oraz rok później Anną Onichimowską. Dla młodego książkoholika było to ogromne przeżycie. I teraz, po latach, mogę powiedzieć, że po części bibliotekarki w gimnazjum pomogły w kształtowaniu się moich gustów literackich, podsuwając nietuzinkowe pozycje, o których często zapomina się. 
Archiwum prywatne (od lewej: Meme - Michalina, Ewa Nowak, Eta z Książkowej Kawiarni, Jowita)

A wracając do sedna co będą w tym roku czytać gimnazjaliści z moich okolic? Rzućcie okiem na listę. Przyznam, że sama zdziwiłam się tematyką tegorocznych lektur. Przed nimi prawdziwe wyzwanie!

XVII Powiatowy Konkurs Czytelniczy 
Mól książkowy

„Człowieka określa nie tylko to, co osiągnął, lecz to, co pokonał” Biografie, pamiętniki, wspomnienia, listy.  

1. Joanna Chmielewska, Autobiografia.Tom I Dzieciństwo;
2. Aron Ralston, 127 dni;
3. Miriam Collee, W Chinach jedzą księżyc;
4. Yann Martel, Życie Pi;
5. Astrid Lindgren & Sara Schwardt, Twoje listy chowam pod materacem. Korespondencja 1971 - 2002;
6. Dariusz Kortko, Judyta Watoła, Religa. Biografia najsłynniejszego polskiego kardiochirurga;
7. Roma Ligocka, Dziewczynka w czerwonym płaszczyku;
8. Łukasz Modelski, Dziewczyny wojenne;
9. Walis Dirie, Kwiat pustyni. Z namiotu Nomadów do Nowego Jorku;
10. Nick Vujicic, Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń;
11. Angelika Kuźniak, Papusza;
12. Fanny Flagg, Babska stacja.

Ile książek ze spisu znacie? Dla mnie niektóre tytuły okazały się zagadką nim nie wpisałam ich w wyszukiwarkę Lubimy Czytać. Kilka z nich postaram się przeczytać równolegle z siostrą :) A może Wam coś się spodobało? 

4 komentarze:

 1. Przyznam, że jest to ciekawy konkurs, szkoda, że więcej regionów nie organizuje podobnych konkursów, bo dzięki spotkaniom autorskim, takie konkursy mają szansę zachęcić młodzież do częstszego sięgania po książki, a przy okazji promować kawałek niezłej literatury. Tegoroczny spis prezentuje się zacnie, sama z chęcią przeczytam część z tych pozycji. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Żadnej z powyższych książek nie czytałam, choć kilka z nich kojarzę. Zwłaszcza mam w planach poznać ''Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń''. To podobno niezwykła historia.

  OdpowiedzUsuń
 3. Lista lektur wygląda naprawdę na trudną. Wysoka poprzeczka, bo w końcu nie każdy lubi taką tematykę.

  Wiele czytałam na temat książki "W Chinach jedzą księżyc" - ponoć jest świetna.

  OdpowiedzUsuń
 4. Walis Dirie- "Kwiat pustyni. Z namiotu Nomadów do Nowego Jorku" czytałam i mam tę książkę na swojej półce, a pięć tytułów z listy kojarzę i mam zamiar poznać.

  OdpowiedzUsuń

Mały ślad po Tobie = Wielki uśmiech na mojej buzi ;)