piątek, 18 czerwca 2010

[010] Barbara Kosmowska „Buba”

Wyd. Literatura ,
Styczeń 2006, str. 257
Ocena: 8/10 Bardzo dobra
 
O czym:

Kiedy ma się rodziców, dziadka, ukochaną parę dżinsów, martensy i własny pokój - życie wydaje się całkiem znośne i Buba o tym wie. Ale Buba to gracz, który walczy o najwyższą stawkę, jaką jest rodzinne szczęście. Bo Bubie do szczęścia potrzebne jest zawsze szczęście innych. Taka już jest. Czy Adaś odwzajemni miłość Buby?? Dlaczego mama Buby nie dotrze na zebranie?

Moje zdanie:

„Buba” to urocza powieść o problemach młodzieży. Książka bardzo mi się spodobała. Fenomenalną postacią był dziadek Buby, który zawsze potrafił ożywić rodzinkę.
Dziadek Henryk to jedna z najlepszych postaci książkowych, z przyjemnością czytałam jego zgryźliwe wypowiedzi, ciekawe podejście do życia, wyolbrzymione wady i słabości. Postać dziadka jest chyba największym atutem książki. Gratuluję i dziękuję autorce, za to, że stworzyła rewelacyjnego bohatera.
Początkowo książka nieco mnie nudziła. Ale to się szybko zmieniło, bo powieść zaczęła mnie wciągać. Głównym atutem powieści jest język- barwny, żywy, dowcipny. Teksty wypowiadane przez dziadka wręcz powalają z nóg, tak są zaskakujące. Szczerze mogę polecić tę książkę wszystkim młodym czytelniczkom, na pewno czeka je duża porcja rozrywki, a także moment zastanowienia się nad tym, czym powinna być rodzina dla młodej dziewczyny.
Uważam, że książka Barbary Kosmowskiej jest doskonała dla czytelnika w każdym wieku.
Ta historia nastolatki szukającej swojego miejsca na świecie pokazuje, że nie tylko my mamy problemy typowe dla nastolatek. Buba pokazuje nam, że nigdy nie możemy się poddawać nawet gdyby było najgorzej na świecie. Agnieszka walczy z przeciwnościami i wygrywa. My także nie powinniśmy dawać życiu za wygrane. Musimy wierzyć, bo wiara czyni cuda, musimy walczyć a na pewno osiągniemy swój cel.

Książka zdecydowanie oceniam na plus. Buba absolutnie nie jest pustą piętnastolatką, bo tego bym nie zniosła. Raczej zdolną, nieprzeciętną i inteligentną dziewczyną. Polecam!

Ulubione cytaty:

„Do miłości trzeba mieć dobrą kartę. Do gry w karty wystarczy je mieć.”
„Ważne, żeby kochać ludzi. Teraz, kiedy cały świat naciera na siebie baseballowymi kijami, odrobina ludzkich uczuć jest jak rosyjski kawior.”

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Mały ślad po Tobie = Wielki uśmiech na mojej buzi ;)