poniedziałek, 20 lutego 2012

Relacja z Wykładu z Panem Piotrem Orawskim - 10.01.2012

Niedawno wspominałam czytelnikom mojego bloga, że wybieram się wraz z przyjaciółką na Targi Książek w Poznaniu. Jednak nasze plany zniweczyła pogoda i troskliwi rodzice. Obiecaną relację postanowiłam Wam wynagrodzić krótkim opisem wykładu z Panem Piotrem Orawskim, w którym miałam możliwość brać udział wraz z moimi rówieśnikami 10 stycznia 2012 r.


Pan Piotr Orawski
Piotr Orawski (ur. 1962) – dziennikarz programu II Polskiego Radia, muzykolog, pedagog, autor książek dotyczących muzyki. Ta znacząca postać, związana z Polskim Radiem od blisko trzydziestu lat to absolwent Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. Przez jedenaście lat współpracował z Programem Trzecim. Kolejne jedenaście lat to działalność w programie IV PR, który w latach 90. miał profil edukacyjny. Po zmianie formuły programu trafił do radiowej Dwójki, gdzie obecnie pracuje. Przygotowuje i przedstawia wieloletni cykl codziennych audycji o dziejach muzyki pt. "Lekcje muzyki Piotra Orawskiego". Jest też autorem dwuletniego (sto godzinnych audycji) cyklu audycji o wczesnych latach życia Wolfganga Amadeusza Mozarta, zatytułowanych "Droga do Wiednia". W radiowej Jedynce prowadził "Muzyczne pejzaże Europy", a także "Poranki muzyczne" dla dzieci, audycję transmitowaną na żywo ze Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Ta ostatnia działalność została uhonorowana w 2008 r. nagrodą Rady Programowej Polskiego Radia. Współpracuje z Filharmonią Pomorską im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, prowadząc koncerty. Przez dziesięć lat był nauczycielem akademickim w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Gościnnie wykładał w uczelniach muzycznych Warszawy, Łodzi, Bydgoszczy i Szczecina. Radiowe "Lekcje muzyki" Piotr Orawski opracowuje i wydaje także w formie książek: „Lekcje muzyki. Średniowiecze i Renesans” (2010) oraz „Lekcje muzyki. Rozkwit Baroku” (2011). W 2007 r. otrzymał Złoty Mikrofon, nagrodę mediów publicznych. W uzasadnieniu Kapituła zwróciła uwagę na "erudycję, kulturę antenową i wybitną rolę w popularyzacji muzyki klasycznej" Piotra Orawskiego.Jak mawia mój Polonista – Trzeba dzielić się z ludźmi tym, co mamy najlepsze – więc i ja postanowiłam podzielić się z Wami moją nietypową, ale w pełni satysfakcjonującą „podróżą”.


Jadąc na wykład wielu z nas zastanawiało się czy Pan Orawski zainteresuje odbiorcę swoimi słowami. Inni rozmyślali, jak odnajdą się w niecodziennej sytuacji. Kiedy znaleźliśmy się w sali teatralnej Uniwersytetu Adama Mickiewicza, z zainteresowaniem przyglądaliśmy się wnętrzu, w którym panował specyficzny klimat. Pojawienie się Pana Orawskiego na sali sprawiło, że kilkadziesiąt par oczu bacznie przyglądało się jego sylwetce. Po zajęciu miejsc przez ostatnich wchodzących studentów, prowadzący pokrótce przedstawił nam wybitną postać, jaką był dzisiejszy gość, a także oficjalnie powitał Nas – młodzież przybyłą z Liceum Ogólnokształcącego w Obornikach. Uznał wykład za rozpoczęty, tym samym przekazując głos dzisiejszemu ekspertowi. 
 

            Pan Orawski, przywitawszy się z przybyłymi słowami wstępu: „Język jest organizmem żywym”, rozpoczął wtorkowe rozważania na temat przenikania się muzyki i sztuki średniowiecznej oraz renesansowej.  Opatrzywszy spotkanie tytułem: „Czy muzyka może być piekłem, czy diabeł może być zbawiony?”,  kolejno począł przedstawiać nam przygotowane obrazy i utwory, analizując je w oparciu o swoje doświadczenia w obrębie nie tylko muzyki, ale również literatury. Wychodząc od teatrów greckich, przez pierwsze opery, balety rosyjskie, dotarliśmy do średniowiecznych tekstów m. in „Bogurodzicy”, poznając kolejne etapy uwrażliwienia człowieka. Razem zastanawialiśmy się nad kompozycją poszczególnych obrazów i wagą nut zapisanych przez kilkunastu kompozytorów, w oparciu o sens piekła i nieba. Słuchając mszy żałobnej Heinricha, dążyliśmy do odnalezienia intersemiotyki w obrębie malarstwa i muzyki.


            Reasumując, trzeba przyznać, że wykład był ciekawy, jednakże bardzo wymagający.  Mimo to myślę, że było to dla mnie u moich rówieśników bardzo interesujące doświadczenie i niezapomniane przeżycie.

------------------------------------------------

Kochani! Zainspirowana akcjami Klaudyny, przede wszystkim fenomenalnym i niezwykle popularnym wśród blogerów TOP 10, postanowiłam stworzyć swój cykl. Pomysł przyszedł trzydzieści dwie minuty po północy, kiedy praktycznie „zaczynała się” już niedziela. Na razie zdradzę jedynie, że będzie on związany z literaturą polską i stosunkiem współczesnego społeczeństwa do niej. Więcej szczegółów przy środowej recenzji ;) Jeśli wszystko pójdzie po mojej myśli w każdy piątek, począwszy od zbliżającego się (24.02) będziecie mogli nie tylko przeczytać moje, nieco inne wypowiedzi, ale również wdać się w dyskusję (na co liczę) z młodą blogerką ;D

* Wybrane zdjęcia pochodzą ze strony autora 


6 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawy i szczegółowy wywiad.Nie słyszałam nigdy wcześniej o Piotrze Orawskim, ale dzięki tobie mogłam poznać go nieco bardziej.

  OdpowiedzUsuń
 2. Też chce na taki wykład! Miałaś szczęście, w moich okolicach czegoś takiego nie organizują :) Co do twojego pomysłu to ze zniecierpliwieniem czekam na piątek, zapowiada się naprawdę ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Gdyby w mojej szkole organizowano taki wykład to byłabym pierwsza na liście do zapisania się :) Mam nadzieję, że będzie organizowane takie coś :}

  Pozdrawiam, Klaudia.

  OdpowiedzUsuń
 4. Rzeczywiście ciekawy i niecodzienny wykład :).
  Jestem bardzo ciekawa tego pomysłu i razem z Gabrielle czekam na piątek ;).

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie słyszałam wcześniej o Piotrze Orawskim, a wykład interesujący. U mnie jak organizują wykłady czy jakieś konferencje, to dotyczą głupot takich jak: Lech Poznań czy też polski rap -> Peja, jakby te dwa tematy mnie interesowały...

  OdpowiedzUsuń
 6. Cyrysia, Byłam na wykładzie z Panem Piotrem, a nie przeprowadzałam wywiad (domyślam się, że to pewnie literówka). Również o nim nie słyszałam do czasu owego spotkania ;)

  Gabrielle_, A to wszystko zasługa naszego jedynego Polonisty ;)

  Klaudia Karolina Klara, Nas poinformował Polonista, szybko się z klasą zebraliśmy i przy sposobności (próbne matury) w gronie naszej klasy humanistycznej wybraliśmy się do Poznania właśnie na ten wykład ;)

  Lawenda, już przygotowuję część materiałów na jutro ^^

  Julia Wiele osób nie słyszało, nawet ja przed wykładem ;) Lecha Poznań? Jesteś z okolic Poznania?

  OdpowiedzUsuń

Mały ślad po Tobie = Wielki uśmiech na mojej buzi ;)